19th Ave New York, NY 95822, USA

Atatürk ve Rotary

Edip Karahasan (1980-1981) ve Yücedoğan Akalan (1981-1982) başkanlarımızın dönemlerinde Atatürk’ün 100. Doğum Yıldönümü nedeniyle, O’nun ilke ve devrimleri ile temel düşüncelerini dile getiren bir mektup hazırlandı.

Mektup İngilizce, Fransızca, Almanca, İtalyanca, İspanyolca, Portekizce, Japonca olmak üzere altı dile tercüme edildi. Sol üst köşesinde Rotary amblemi ve sağ üst köşesinde 100. Yıl amblemi bulunan mektuplar 1981 Haziran ayında dünyadaki 19.000 Rotary Kulübüne posta ile gönderildi.

Zarfların üzerine Atatürk’ün bazı vecizelerinin İngilizcelerini içeren ve ayrıca Türk folklor örnekleriyle resimlenmiş pullar yapıştırıldı.

Yabancı ülkelerden sayısız cevap alındı ve Rotary Kulüplerinin büyük bir kısmının bir toplantılarını Atatürk ve Türkiye’ye hasrettikleri ve mektubun okunmasının ardından görüşmeler yapıldığı anlaşıldı.

Mektup Brezilya’nın “Jaragua do Sul” Rotary kulübüne ulaşmış. Kulüp Atatürk’ü çevresinde tanıtmanın yanı sıra Türkiye’nin Brezilya Büyük Elçiliğine hayranlığını bildirmiş, Büyük Elçi Yalçın Kurtbay Türk Bayrağı ve armağanlar göndererek Jaragua do Sul Rotary Kulübünü kutlamış.

Kulübün üyesi olan Rotaryen Prof. Dr.Jose Alberto Barbosa bu mesajdan etkilenerek çalışmalar yapmış ve Brezilya Devlet Üniversitesinde “Mustafa Kemal Atatürk Kürsüsü”nü kurmuştur.

Prof. Barbosa ayrıca ülkesindeki ve Amerika Birleşik Devletlerindeki kütüphanelerden yararlanarak “A Herança de Kemal Atatürk – Kemal Atatürk’ün Mirası” adı ile bir kitap yazmış. Profesör Barbosa yasal işlemlerini yaparak bu kitabın telif hakkını İstanbul Fındıklı Rotary Kulübüne vermiştir.